Apartman Giderlerini Kiracı Mı Ödemeli Ev Sahibi Mi?

Günümüzde şehir hayatında insanların büyük oranı apartmanlarda yaşamayı tercih etmektedir. Bu yazımızda kiracı ve mülk sahibinin karşılaması gereken giderler hakkında bilgi vereceğiz.

Apartman giderlerinin bir kısmı mülk sahibinin diğer kısmı da kiracının sorumluğunda yer almaktadır.

Kiracıların Ödeme Yükümlülüğünün Bulunmadığı Giderler Nelerdir?

Kiracıların ödemek zorun olmadığı masraflar demirbaş giderleridir. Bunlar ana yapının temelinin giderlerini oluşturmaktadır. Bu harcamaları ev sahibinin sorumluğunda bulunmaktadır. Ayrıca kiracılar asansör elektriğine bakım masraflarına da katılmamaktadır.

Demirbaş Giderleri Nelerdir?

  • Binanın dış cephesinin boyanması
  • Apartmanın çatısının onarılması ve yenilenmesi
  • Mantolama masrafları
  • Asansör eklenmesi

Kiracıların Ödemesi Gereken Masraflar Nelerdir?

  • Apartman temizlik giderleri,
  • Ortak olan su ve elektrik harcamaları,
  • Kapıcının ödenmesi gereken maaşın kendilerine düşen payını,
  • Kiracının yaşadığı evin ısınma gereksinimleri,

Yukarıda belirtilen masraflar kiracıların ödemesi gereken masraflardır. Bu giderleri de aylık olarak ödemeleri gereken aidat ücretleri ile karşılamaktadırlar.

Çevre Temizlik Vergisini Kiracılar Ödemek Zorunda mıdır?

Belediye Gelirleri Kanunu’na Çevre Temizlik Vergisi'nin mülkü kullanan kişinin ödemesi gerekmektedir. Evi kiracı kullanıyorsa çevre temizlik vergisi ödemesi de onun sorumluluğuna girer.

Kalorifer Kazanı Giderlerini Kiracıların Ödemesi Gerekir Mi?

Apartmandaki temizlik, günlük bakım ve güvenlik gibi giderleri kiracılar ödemek zorundadır. Fakat apartmanda yapılacak kalıcı değişiklikler mülk sahibinin sorumluluğunda bulunmaktadır. İlgili Yargıtay kararlarına göre kalorifer kazanıyla alakalı giderler ev sahibi tarafından karşılanması gerektiği belirtilmiştir. Yani kiracının kalorifer kazanı sorunlarında herhangi bir sorumluluğu yoktur.

DASK Ücretini Kim Ödemelidir?

DASK, zorunlu deprem sigortasının kısaltmasıdır. Bu sigorta deprem sonucunda oluşan infilak denilen güçlü patlamalar, tsunami ve yangın sonucunda ortaya çıkan maddi zararları kapsamaktadır.

Poliçe olarak bilinen sigorta senedine göre belirlenen sınırlar dahilinde hasarlar nakit olarak karşılanır. Bu sigortanın bütün binalar için yapılması gerekir.

DASK poliçesi mülk sahibinin adına yapılmaktadır. Bu yüzden kiracılar için zorunlu deprem sigortası yapılmamaktadır. DASK ücretini ödeme kiracının sorumluluğunda değildir.

Emlak Vergisi’ni Kim Ödemekle Hükümlüdür?

1319 sayılı kanunda belirtilenlere göre evler için ödenen Emlak Vergisi’ni evin sahibi ödemekle hükümlüdür. Kiracıların ödemesi gerektiği vergiler bazıları açıklanmıştır.

Kaynak: www.emlak365.com  Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.